چراغ ها
هفت چراغ

پیوندها

نادانى بدترین درد است . امام علی(ع)

  • آمار بازدید :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :

چراغ کتاب و کتابخانه

کتاب بخوانید، بیشتر عمر کنید !

http://s9.picofile.com/file/8365199492/ketaab.jpg


تحقیقات جدید دانشگاه ییل در آمریکا نشان می دهد که احتمال مرگ و میر افراد کتاب خوان در یک بازه زمانی دوازده ساله، 20 درصد در مقایسه با کسانی که کتاب نمی‌خوانند، کاهش می‌یابد.
این نتایج که در مجله اینترنتی انگلیسی زبان علوم اجتماعی و پزشکی منتشر شده است، حکایت از آن دارد که کتاب خواندن قدرت شناختی افراد را تقویت می کند که خود باعث تقویت بسیاری از توانایی ها از جمله در زمینه دامنه لغات، مهارت‌های تفکر و تمرکز می شود. کتاب خواندن همچنین روی احساس همدردی، درک اجتماعی و هوش احساسی تاثیر می گذارد که در مجموع به افراد کمک می کند عمر طولانی‌تری داشته باشند.
در تحقیقات دانشگاه ییل از یک جامعه آماری متشکل از سه هزار و 635 نفر استفاده شد که همگی بالای 50 سال سن داشتند. این افراد به سه گروه تقسیم شدند: افرادی که کتاب نمی خواندند، افرادی که سه ساعت و نیم از وقت خود را در هفته به کتاب خواندن اختصاص داده بودند و افرادی که بیش از سه ساعت و نیم در هفته برای کتاب خواندن وقت می گذاشتند.
نتایج قابل توجه بود:
کتاب‌‌خوان‌ها نسبت به کسانی که لای کتاب را باز نمی‌کردند تقریبا دو سال بیشتر عمر کردند.
این نتایج با توجه به متغیرهای دیگری نظیر سطح تحصیلات، میزان درامد و وضعیت سلامت نشان داد در یک دوره 12 ساله، احتمال مرگ و میر افرادی که بیش از سه ساعت و نیم از وقت خود را در یک هفته به خواندن کتاب اختصاص می‌دهند، 23 درصد کاهش می‌یابد. این میزان در افرادی در هفته سه ساعت و نیم از وقت خود را صرف کتاب خواندن می کنند به 17 درصد می‌رسد.
این تحقیقات نتیجه گرفت: کتاب خواندن هم مانند یک رژیم غذایی سالم و ورزش ظاهرا می‌تواند مزیتی مهم برای بقا محسوب شود.
هنوز معلوم نیست که علت ارتباط بین کتاب خواندن و عمر طولانی چیست و این تحقیق فقط نشان داده که این دو با هم در ارتباط هستند. دیگر یافته‌های تحقیقاتی هم نشان داده است که خواندن رمان ظاهرا احساس همدردی و ارتباط مغزی را تقویت می‌کند.
شاید شما با خود فکر کنید که فرصتی برای خواندن کتاب ندارید و در مقابل روزنامه می‌خوانید. خبر بد این است که به گفته محققان دانشگاه ییل خواندن روزنامه کمکی به طول عمر نمی‌کند.
اما کتاب خواندن فوایدی دیگری هم دارد: دانشمندان معتقدند کتاب خواندن به ویژه کتاب داستان، شما را روشنفکرتر و خلاق‌تر می‌کند.
تحقیقات دیگری که در دانشگاه تورنتوی کانادا انجام شد، نشان داد میزان «انسداد شناختی» (cognitive closure) در شرکت کنندگانی که کتاب داستان می‌خواندند در مقایسه با افرادی که کتاب‌های غیرداستانی مطالعه می‌کردند کمتربود.
انسداد شناختی چیست؟ ذهن‌ انسان‌ها در برابر برخی از امور مسدود است؛ یعنی به دلیل ساختار ویژه خود به امور شناختی دسترسی ندارد. یک نوع ذهن (برای مثال ذهن انسان) به لحاظ شناختی در مورد ویژگی یا نظریه خاصی مسدود است به این معنا که دستگاه مفهومیِ آن ذهن به درکِ آن ویژگی یا آن نظریه قادر نیست. ذهن افراد، توان‏، محدودیت‏ها، سوگیری‏ها و نقطه‏ ضعف‏های متفاوتی دارد؛ بنابراین یک ویژگی (یا نظریه) می‏تواند برای برخی اذهان دسترس ‏پذیر و برای برخی دور از دسترس باشد.
به عبارتی، بعضی از افراد به ویژگی‌ها و واقعیت‌هایی دسترسی دارند که دیگران ندارند؛ شاید مجموعه‌ای از تفاوت ها که برخی جبری و برخی اختیاری‌اند ـ مانند تفاوت در سطح دانسته‌ها، تجربه‌ها، تفاوت‌های زیستی، فرهنگی و اجتماعی ـ باعث انسداد شناختی در برخی از افراد شود و اکنون تحقیقات نشان می‌دهد که کتاب خواندن باعث کاهش چنین انسدادی می‌شود.
محققان بعلاوه، زنگ هشدار را درباره جایگزینی رسانه‌های اجتماعی با خواندن کتاب به ویژه برای نوجوانان به صدا در آورده اند.
نتایج یک تحقیق که چندی پیش در انجمن روانشناسی آمریکا انجام شد، نشان داد روزگاری که نوجوانان صرف خواندن رمان می‌کردند، به پایان رسیده است. بر اساس این تحقیق، در دبیرستان های آمریکا در سال 2016 از هر سه نوجوان یک نفر تمایلی به خواندن کتاب برای تفریح و سرگرمی نداشته است و در مقابل در همین دوره زمانی 82 درصد از آنها هر روز به فیس بوک یا اینستاگرام سر می زدند.
«جین توونگ» استاد روانشناسی دانشگاه سن دیاگو و یکی از تهیه کنندگان این تحقیق، فقدان حس لذت بردن از کتاب خواندن را در نوجوانان آمریکایی مشکل ساز خواند. از دیدگاه وی مهم‌ترین کشف پنهان در این داده‌ها این است که در دهه 1970 میلادی حدود 60 درصد از دانش آموزان دبیرستانی در آمریکا در روز کتاب، مجله یا روزنامه می خواندند. چهار دهه بعد یعنی سال 2016 میلادی فقط 16 درصد از همین رده سنی، کتاب خوانده اند.
در حالی که 33 درصد دانش آموزان دبیرستانی در آمریکا در دهه 1990 گفته بودند تقریبا هر روز روزنامه می‌خوانند تا سال 2016 این رقم فقط به دو درصد رسید. این در حالی است کهه بیش از 80 درصد از نوجوانان در سال 2016 هر روز از رسانه های اجتماعی استفاده کرده اند.
با وجود افزایش امکانات مطالعه، دسترسی‌ها و وجود کتاب‌های الکترونیکی، کاهش مطالعه و روند رو به نزول آن نگرانی‌هایی را برانگیخته است که لزوم برنامه ریزی دقیق و تشویق به مطالعه بیشتر کتاب را ضروری می‌کند. / ایرنا

جستجو در :

بانک اطلاعاتی کتابخانه های ایران
پایگاه اطلاع رسانى كتابخانه‌های ایران

پایگاه اطلاع رسانی کتاب قم
درگاه کتابخانه ملی پزشکی کشور

سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهـوری اسلامی ایران

امام علی (ع)
كتاب ها ، بوستان هاى دانشمندانند

الكُتبُ بَساتینُ العُلَماءِ؛غررالحكم و دررالكلم ، ح 991http://s9.picofile.com/file/8341980550/ch1.jpg

دانلود رایگان :

پایگاه دریافت رایگان کتب فارسی

دانلود کتب الکترونیکی
کتابهای دانشگاهی ( پیام نور )
کتابنمای جهانی
سایر
:

آرشیو کتب نوسا

خانه کتاب

خبرگزاری کتاب ایران
دانشنامه و دائرة المعارف
دیکشنری ، لغت نامه و فرهنگ واژگان
کتب شهید استاد مرتضی مطهری (ره)
موتور جستجوی کتاب /e
نمایشگاه بین المللی کتاب تهرانhttp://s8.picofile.com/file/8364642842/splt.pngBooks & Libraries :

ala.org

al-islam.org

bac-lac.gc.ca/eng/Pages/home.aspx

bartleby.com

bibalex.org/Home/Default_EN.aspx

bl.uk

bnf.fr/fr/acc/x.accueil.html

books.google.com

bookspot.com

101cookbooks.com

digitalbookindex.com

digital.library.upenn.edu/books

dnb.de/EN/Home/home_node.html

ebooks.cambridge.org

E-Books Directory

en.childrenslibrary.org

goodreads.com

hadith.net/en

interleaves.org/~rteeter/greatbks.html

itcompany.com/inforetriever

justfreebooks.info

libraries.mit.edu

librarydir.org

library.harvard.edu

librarytechnology.org/libraries

lib-web.org

lindahall.org

link.springer.com

loc.gov/index.html

londonlibrary.co.uk

maaref-foundation.com/english/index.htm

manybooks.net

ndl.go.jp/en/index.html

onlinebooks.library.upenn.edu

onlinelibrary.wiley.com

online.sagepub.com

rsl.ru/en

Science Books Online

tulsalibrary.org

ulib.org

vlib.org

wdl.org/en

web-books.com

web.library.yale.edu

worldbook.com

بسم الله الرحمن الرحیم

گردآوری و تنظیم از :

عناوین مطالب

گفتن نمیدانم نیمی از دانش است امام علی (ع)

دریافت کد اوقات شرعی

ابزار هدایت به بالای صفحه
در این وبلاگ
در كل اینترنت
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات